F.A. Cup   
2013-2014
   


Saturday 17th May
  Final  Arsenal 3-2 Hull City 89345
 
Sunday 13th April
  Semi-Final  Hull City 5-3 Sheffield United 71820
 
Saturday 12th April
  Semi-Final  Wigan Athletic 1-1 Arsenal   (2-4 pens) 82185
 
Sunday 9th March
  Sixth Round  Hull City 3-0 Sunderland 20047
  Sixth Round  Manchester City 1-2 Wigan Athletic 46824
  Sixth Round  Sheffield United 2-0 Charlton Athletic 30048
 
Saturday 8th March
  Sixth Round  Arsenal 4-1 Everton 59719
 
Monday 24th February
  Fifth Round Replay Hull City 2-1 Brighton and Hove Albion 10795
  Fifth Round  Sheffield Wednesday 1-2 Charlton Athletic 24607
 
Monday 17th February
  Fifth Round  Brighton and Hove Albion 1-1 Hull City 21352
 
Sunday 16th February
  Fifth Round  Arsenal 2-1 Liverpool 59801
  Fifth Round  Everton 3-1 Swansea City 31498
  Fifth Round  Sheffield United 3-1 Nottingham Forest 25118
 
Saturday 15th February
  Fifth Round  Cardiff City 1-2 Wigan Athletic 17123
  Fifth Round  Manchester City 2-0 Chelsea 47013
  Fifth Round  Sunderland 1-0 Southampton 16777
 
Wednesday 5th February
  Fourth Round Replay Preston North End 0-2 Nottingham Forest 9744
 
Tuesday 4th February
  Fourth Round Replay Fulham 0-1 Sheffield United 10139
 
Sunday 26th January
  Fourth Round  Chelsea 1-0 Stoke City 40845
  Fourth Round  Sheffield United 1-1 Fulham 16324
 
Saturday 25th January
  Fourth Round  AFC Bournemouth 0-2 Liverpool 11475
  Fourth Round  Birmingham City 1-2 Swansea City 11490
  Fourth Round  Bolton Wanderers 0-1 Cardiff City 12750
  Fourth Round  Huddersfield Town 0-1 Charlton Athletic 10120
  Fourth Round  Manchester City 4-2 Watford 46514
  Fourth Round  Port Vale 1-3 Brighton and Hove Albion 7293
  Fourth Round  Rochdale 1-2 Sheffield Wednesday 8240
  Fourth Round  Southampton 2-0 Yeovil Town 24070
  Fourth Round  Southend United 0-2 Hull City 10250
  Fourth Round  Stevenage 0-4 Everton 6913
  Fourth Round  Sunderland 1-0 Kidderminster Harriers 25081
  Fourth Round  Wigan Athletic 2-1 Crystal Palace 9542
 
Friday 24th January
  Fourth Round  Arsenal 4-0 Coventry City 59451
  Fourth Round  Nottingham Forest 0-0 Preston North End 26465
 
Tuesday 21st January
  Third Round Replay Oxford United 0-3 Charlton Athletic 3225
 
Wednesday 15th January
  Third Round Replay Manchester City 5-0 Blackburn Rovers 35000
 
Tuesday 14th January
  Third Round  AFC Bournemouth 4-1 Burton Albion 10343
  Third Round  Birmingham City 3-0 Bristol Rovers 9914
  Third Round  Charlton Athletic 2-2 Oxford United 5566
  Third Round Replay Fulham 3-0 Norwich City 11172
  Third Round Replay Milton Keynes 1-3 Wigan Athletic 8316
  Third Round Replay Peterborough United 2-3 Kidderminster Harriers 3483
  Third Round Replay Plymouth Argyle 2-3 Port Vale 6474
  Third Round Replay Preston North End 3-2 Ipswich Town 6088
  Third Round Replay Sheffield Wednesday 4-1 Macclesfield Town 12302
  Third Round Replay Watford 2-0 Bristol City 7302
 
Wednesday 8th January
  Second Round Replay Crawley Town 1-2 Bristol Rovers 2435
 
Sunday 5th January
  Third Round  Derby County 0-2 Chelsea 32110
  Third Round  Liverpool 2-0 Oldham Athletic 44102
  Third Round  Manchester United 1-2 Swansea City 73190
  Third Round  Nottingham Forest 5-0 West Ham United 14397
  Third Round  Port Vale 2-2 Plymouth Argyle 5511
  Third Round  Sunderland 3-1 Carlisle United 21973
 
Saturday 4th January
  Third Round  Arsenal 2-0 Tottenham Hotspur 59476
  Third Round  Aston Villa 1-2 Sheffield United 24038
  Third Round  Barnsley 1-2 Coventry City 7439
  Third Round  Blackburn Rovers 1-1 Manchester City 18813
  Third Round  Bolton Wanderers 2-1 Blackpool 11180
  Third Round  Brighton and Hove Albion 1-0 Reading 20696
  Third Round  Bristol City 1-1 Watford 10165
  Third Round  Doncaster Rovers 2-3 Stevenage 3899
  Third Round  Everton 4-0 Queens Park Rangers 32283
  Third Round  Grimsby Town 2-3 Huddersfield Town 6504
  Third Round  Ipswich Town 1-1 Preston North End 13534
  Third Round  Kidderminster Harriers 0-0 Peterborough United 3858
  Third Round  Macclesfield Town 1-1 Sheffield Wednesday 5873
  Third Round  Middlesbrough 0-2 Hull City 15571
  Third Round  Newcastle United 1-2 Cardiff City 31166
  Third Round  Norwich City 1-1 Fulham 21703
  Third Round  Rochdale 2-0 Leeds United 8255
  Third Round  Southampton 4-3 Burnley 15077
  Third Round  Southend United 4-1 Millwall 7923
  Third Round  Stoke City 2-1 Leicester City 16844
  Third Round  West Bromwich Albion 0-2 Crystal Palace 12700
  Third Round  Wigan Athletic 3-3 Milton Keynes 6960
  Third Round  Yeovil Town 4-0 Leyton Orient 3667
 
Tuesday 17th December
  Second Round Replay Burton Albion 1-0 Fleetwood Town 1777
  Second Round Replay Coventry City 2-1 Hartlepool United 1214
  Second Round Replay Mansfield Town 1-4 Oldham Athletic 2836
 
Monday 9th December
  Second Round  Wrexham 1-2 Oxford United 2906
 
Sunday 8th December
  Second Round  Cambridge United 0-2 Sheffield United 4593
  Second Round  Tamworth 1-2 Bristol City 2860
 
Saturday 7th December
  Second Round  Bristol Rovers 0-0 Crawley Town 4623
  Second Round  Carlisle United 3-2 Brentford 2581
  Second Round  Chesterfield 1-3 Southend United 4067
  Second Round  Fleetwood Town 1-1 Burton Albion 2119
  Second Round  Grimsby Town 2-0 Northampton Town 3828
  Second Round  Hartlepool United 1-1 Coventry City 2898
  Second Round  Kidderminster Harriers 4-2 Newport County 2636
  Second Round  Leyton Orient 1-0 Walsall 2604
  Second Round  Macclesfield Town 3-2 Brackley Town 2438
  Second Round  Milton Keynes 1-0 Dover Athletic 4060
  Second Round  Oldham Athletic 1-1 Mansfield Town 3429
  Second Round  Peterborough United 5-0 Tranmere Rovers 3269
  Second Round  Plymouth Argyle 3-1 Welling United 4706
  Second Round  Rotherham United 1-2 Rochdale 4957
  Second Round  Stevenage 4-0 Stourbridge 2160
  Second Round  Wycombe Wanderers 0-1 Preston North End 2249
 
Friday 6th December
  Second Round  Port Vale 4-1 Salisbury City 4658
 
Thursday 5th December
  First Round Replay Gateshead 0-1 Oxford United 2632
 
Tuesday 3rd December
  First Round Replay Cambridge United 2-1 Bury 3342
 
Wednesday 20th November
  First Round Replay Plymouth Argyle 5-0 Lincoln City 3324
 
Tuesday 19th November
  First Round  Bury 0-0 Cambridge United 1712
  First Round Replay Carlisle United 2-1 Boreham Wood 1484
  First Round Replay Crewe Alexandra 0-2 Wycombe Wanderers 1695
  First Round Replay Newport County 1-0 Braintree Town 1406
  First Round Replay Scunthorpe United 1-2 Grimsby Town 5699
  First Round Replay Wolverhampton Wanderers 1-2 Oldham Athletic 4226
  First Round Replay York City 2-3 Bristol Rovers 2051
 
Monday 18th November
  First Round Replay Brackley Town 1-0 Gillingham 1772
 
Monday 11th November
  First Round  Shortwood United 0-4 Port Vale 1247
 
Sunday 10th November
  First Round  Bishop's Stortford 1-2 Northampton Town 2545
  First Round  Burton Albion 2-0 Hereford United 2069
 
Saturday 9th November
  First Round  Accrington Stanley 0-1 Tranmere Rovers 1711
  First Round  Boreham Wood 0-0 Carlisle United 901
  First Round  Braintree Town 1-1 Newport County 1004
  First Round  Brentford 5-0 Staines Town 5263
  First Round  Bristol City 3-0 Dagenham and Redbridge 3763
  First Round  Chesterfield 2-0 Daventry Town 5269
  First Round  Colchester United 2-3 Sheffield United 2509
  First Round  Corby Town 1-2 Dover Athletic 1387
  First Round  Gillingham 1-1 Brackley Town 3004
  First Round  Gloucester City 0-2 Fleetwood Town 1183
  First Round  Grimsby Town 0-0 Scunthorpe United 8306
  First Round  Hartlepool United 3-2 Notts County 3313
  First Round  Hednesford Town 1-2 Crawley Town 2231
  First Round  Kidderminster Harriers 4-1 Sutton United 2045
  First Round  Leyton Orient 5-2 Southport 3014
  First Round  Lincoln City 0-0 Plymouth Argyle 2924
  First Round  Macclesfield Town 4-0 Swindon Town 1835
  First Round  Milton Keynes 4-1 FC Halifax 4049
  First Round  Morecambe 0-3 Southend United 1475
  First Round  Oldham Athletic 1-1 Wolverhampton Wanderers 3916
  First Round  Oxford United 2-2 Gateshead 3114
  First Round  Peterborough United 2-0 Exeter City 3379
  First Round  Preston North End 6-0 Barnet 5217
  First Round  Rotherham United 3-0 Bradford City 7667
  First Round  Salisbury City 4-2 Dartford 1313
  First Round  St Albans City 1-8 Mansfield Town 3251
  First Round  Stevenage 2-1 Portsmouth 2829
  First Round  Stourbridge 4-1 Biggleswade Town 1605
  First Round  Tamworth 1-0 Cheltenham Town 1566
  First Round  Torquay United 0-2 Rochdale 1976
  First Round  Walsall 3-0 Shrewsbury Town 3004
  First Round  Welling United 2-1 Luton Town 1555
  First Round  Wrexham 3-1 Alfreton Town 2415
  First Round  Wycombe Wanderers 1-1 Crewe Alexandra 1929
 
Friday 8th November
  First Round  AFC Wimbledon 1-3 Coventry City 3379
  First Round  Bristol Rovers 3-3 York City 4654
 
Saturday 26th October
  Fourth Round Qualifying  Needham Market 0-1 Cambridge United 1784